Lúky okolo sekierskeho gazdovstva vytvorili naši predkovia klčovaním, oraním, bránením. Holými rukami povyťahali skaly a kamene a navŕšili ich na okrajoch lúk, čím vytvorili takzvané hroble. Takto získali pozemky vhodné pre kosenie, spásanie a pestovanie. Aby sa lúky a pasienky postupne nepremenili na nepriechodnú húštinu, treba sa o ne starať - pravidelne ich kosiť, spásať, ale aj vypiľovať a vyklčovávat nálety krovín a stromov z neďalekého lesa.

Počas týždňa sa budeme na 5-7 hodin denne venovať koseniu sekierskych lúk a sušeniu sena z májovej travy, ktorá je pre zvieratá velmi výživná a preto vhodna napriklad pre ovce a kozy ktoré sa dojia. Okrem toho tiež porobime na zahradě za založíme horúci kompost. Pomôže nám aj drvička konárov, ked kompostu budeme chciet dodat spravny pomer zelené a hnede hmoty (nadrveného dreva) aby sa rozkladaci proces co najviac podporil. Celý čas vás bude tešiť úchvatný výhľad do zaježovského údolia a zaposiľujete si na čerstvom vzduchu pri koseniu, hrabaniu, prenášaní sena a konárov. Budete sa podieľať aj na iných bežných prácach sekieskej domácnosti - dojení kôz, varení a pečení a pod.

Tím Sekierčanov je pestro národnostne namiešaný - máme tu ľudí z Belgicka, Nemecka. Medzi sebou komunikujú anglicky a s hosťami podľa potreby aj slovensky. Takže ako bonus navyše budete mať možnosť zdkonaliť sa v cudzích jazykoch a dozvedieť sa viac o tom, ako sa žije v iných kútoch Európy.

Ak máte záujem spoznať Ekokomunitu Sekier, či Zaježovú a stráviť užitočne týždeň na lazoch, ste tu vítaní! Pobyt je pre aktívnych pomocníkov bezplatný!

POZNÁMKA SPRÁVCOV STRÁNKY: Pokiaľ nie je v texte uvedené niečo iné, kontakt k prihlasovaniu a ďalším informáciam získate tak, že kliknete na meno organizátora vedľa obrázku k podujatiu.