Lúky okolo sekierskeho gazdovstva vytvorili naši predkovia klčovaním, oraním, bránením. Holými rukami povyťahali skaly a kamene a navŕšili ich na okrajoch lúk, čím vytvorili takzvané hroble. Takto získali pozemky vhodné pre kosenie, spásanie a pestovanie. Aby sa lúky a pasienky postupne nepremenili na nepriechodnú húštinu, treba sa o ne starať - pravidelne ich kosiť, spásať, ale aj vypiľovať a vyklčovávat nálety krovín a stromov z neďalekého lesa.

Počas týždňa sa budeme na 5-7 hodin denne venovať čisteniu sekierskych lúk a okrajov lesa. Pomôžu nám aj stroje (krovinorez a drvička konárov), práce je veľa a treba ju robiť efektívne. Celý čas vás však bude tešiť úchvatný výhľad do zaježovského údolia a zaposiľujete si na čerstvom vzduchu pri prenášaní konárov a kusov dreva. Budete sa podieľať aj na iných bežných prácach sekieskej domácnosti - dojení kôz, varení a pečení a pod.

Tím Sekierčanov je pestro národnostne namiešaný - máme tu ľudí z Belgicka, Nemecka. Medzi sebou komunikujú anglicky a s hosťami podľa potreby aj slovensky. Takže ako bonus navyše budete mať možnosť zdkonaliť sa v cudzích jazykoch a dozvedieť sa viac o tom, ako sa žije v iných kútoch Európy.

Ak máte záujem spoznať Ekokomunitu Sekier, či Zaježovú a stráviť užitočne týždeň na lazoch, ste tu vítaní! Pobyt je pre aktívnych pomocníkov bezplatný!

POZNÁMKA SPRÁVCOV STRÁNKY: Pokiaľ nie je v texte uvedené niečo iné, kontakt k prihlasovaniu a ďalším informáciam získate tak, že kliknete na meno organizátora vedľa obrázku k podujatiu.