Prehliadka Zaježovej vám podrobne predstaví aktivity miestnych ľudí. Mirec Kašiak, ktorý tu žije od roku 1996 vám počas nej nielen ukáže tunajšie zaujímavosti (slamené stavby, komunitná škola, potravinová banka a mnohé iné), ale Vám aj porozpráva o dávnejšej histórii Zaježovej a jej tradičnej kultúre, či o vývoji miestnej komunity. Exkurzia je najlepším spôsobom, ako spoznať Zaježovú počas jedného dňa.

Prehliadka začína na Podsekieri - jednej zo zaježovských usadlostí. Lektor Vás privíta vo svojom dome, ktorý postavil zo slamených balíkov a iných prírodných, či recyklovaných materiálov. V ňom si vypočujete úvodné rozprávanie o tom, prečo a ako sa stala Zaježová tým, čím je. Taktiež Vám predstaví nielen svoj dom, ale aj prírodné staviteľstvo všeobecne a experimenty v Zaježovej z tejto oblasti. Taktiež nahliadnete do jednej zo zaježovských domácností. Ďalšie obytné domy a iné stavby uvidíte neskôr, priebežne počas celého dňa.

Po úvode na Podsekieri sa vyberieme na 20 minútovú prechádzku lesom na laz Sekier. Na tomto mieste sídli malá medzinárodná komunity ľudí, ktorí si v tomto prenajatom priestore skúšajú život blízky prírode – niektorí na týždeň, iní aj na rok a dlhšie. Dozviete sa, aké úskalia so sebou prináša snaha naplniť svoje sny, ale aj ako málo stačí človeku ku šťastiu. Sekier je zaujímavý aj prostredím, v ktorom sa nachádza – je takmer na hrebeni s krásnymi výhľadmi, obklopený lúkami a lesmi. Je tu však aj niekoľko zaujímavých domčekov, ktoré si zblízka obzriete – samonosná stavba zo slamených balíkov, drevenica, ktorú sme sem preniesli z vedľajšej dediny a iné pozoruhodnosti.