Workshop zameraný na výrobu hlinených úľov sa prvýkrát uskutoční na strednom Slovensku, v lone čarovnej prírody Zaježovských lazov, na Bráne. Bude ho viesť Ralf Roessner, skúsený včelár, kníhviazač a dlhoročný waldorfský učiteľ, žijúci v Nemecku. Pôsobí ako lektor a prednášajúci v rôznych krajinách Európy. Ako odpoveď na problém chorobnosti včiel sa mu podarilo vyvinúť hlinené úle, ktoré výrazne podporujú ich zdravotný stav. Hlavnú rolu pri tom hrá postoj včelára, ktorý sa nezameriava na zvyšovanie výnosov medu ale na dobrý rozvoj včelstva. Med je tak "len" vedľajším produktom, ktorý dostávame ako darček. Môže sa to zdať málo, ale v dobe masového úhynu včelstiev je aj to úspech. Včely so svojou zložitou a múdrou sociálnou štruktúrou sa zároveň ukazujú byť zdrojom inšpirácie pre ľudské spoločenstvá.

Cieľom workshopu bude výroba úľov z hliny, konského trusu a vŕbových prútov. Skúsenosti ukazujú, že v takomto hlinenom úli sú včely podstatne zdravšie a odolnejšie voči chorobám. Zároveň je dlhodobo možné v ňom chovať včelstvo za účelom rojenia, čím posilňujeme a rozmnožujeme včelstvá. Takýto úľ teda neslúži na dnes moderné chovanie včiel s cieľom dosahovania čo najvyšších výnosov medu. Včely sú v hlinenom úli nútené stavať si plásty bez pomoci človeka. Takáto prirodzená práca im pomáha udržať si zdravie. Vnímavý včelár plásty občas vyreže, čím získa med a umožní včelám budovanie nových plástov.

Prípadné otázky zodpovieme mailom, alebo na FB udalosti https://www.facebook.com/events/1585099238399311/

Počas 3 dní sa bude pracovať - modelovať a rozprávať o včelách. (je možné pricestovať už vo štvrtok večer)

Záväzná prihláška: mavcelajas@gmail.com 

Cena workshopu: 60 eur (lektorné, organizačný poplatok, materiál: košikárske vŕbové prútie, modelárska hlina, konský trus, kasein )

Možnosť ubytovania: priamo na Bráne v slamenno-hlinenom komunitnom dome "Čerešňák" na karimatke (sú tam aj matrace) a vo vlastnom spacáku (2 eur/noc), na posteli v spoločných izbách v neďalekej ekokomunite Sekier (3 eurá v spacáku, 4 eurá pod perinou) - tu je obmedzená kapacita, je potrebné vopred nahlásiť mailom), ďalšie možností sú spanie vo veľkom típí za dobrovoľný príspevok a vo vlastných stanoch.

Strava: domáca, s láskou varená, vegetariánska, prevažne z lokálnych zdrojov a bio - obed (4 eurá), raňajky (2 eurá), večera (3 eurá) vrátane nápojov a dezertov. 

O mieste konania: Brána je čarovné miesto na jednom z hrebeňov pohoria Javorie, vo výške 900 mnm, s rozlohou takmer 5 ha. Žije tu malé spoločenstvo ľudí, ktorí sa venujú prírodnému staviteľstvu, ovocinárstvu, permakultúre, remeslám, umeniu, osobnostnému rozvoju, budovaniu vedomých vzťahov a skúmaniu rôznych aspektov života na Zemi. Už v starých mapách bolo toto miesto označované ako "Na Bráne" a legendy (aj niektorí súčasníci) vravia, že je tu brána do iného sveta. Príďte sa presvedčiť, čo je na tom pravdy :-) 

Ako sa k nám dostať - určite vám pomôže táto mapa a informácie, čítajte prosím pozorne: http://www.zajezka.sk/sk/content/mapa 
Doplnenie: ak pôjdete MHD cez Kráľovú, stačí pokračovať peši rovno po hrebeni (a neodbočiť na Ekokomunita Sekier, Zaježová), cesta vyjazdená od terénnych vozidiel vás dovedie priamo na Bránu. Ak pôjdete z druhej strany, sledujte navigáciu na Sekier, odtiaľ vás už povedú farebné stužky. 

Tešíme sa na vás :-)

POZNÁMKA SPRÁVCOV STRÁNKY: Pokiaľ nie je v texte uvedené niečo iné, kontakt k prihlasovaniu a ďalším informáciam získate tak, že kliknete na meno organizátora vedľa obrázku k podujatiu.