Prehliadka Zaježovej vám podrobne predstaví aktivity miestnych ľudí. Mirec Kašiak, ktorý tu žije od roku 1996 vám počas nej nielen ukáže miestne zaujímavosti (slamené stavby, komunitná škola, potravinová banka a mnohé iné), ale aj porozpráva o dávnejšej histórii Zaježovej a jej tradičnej kultúre, či o vývoji miestnej komunity. Exkurzia je najlepším spôsobom, ako spoznať Zaježovú počas jedného dňa.

Prehliadka začína v čajovni pri Vzdelávacom centre Zaježová. V krásnom priestore vytvorenom z prírodných materiálov si vypočujete úvodné rozprávanie o tom, prečo a ako sa stala Zaježová tým, čím je. V čajovni si, okrem čaju, kávy a koláčikov, môžete zakúpiť aj výrobky miestnych ľudí, komunitný časopis, či dokumentárne filmy.   

Po pol hodine sa presunieme von, kde si prezriete areál Vzdelávacieho centra Zaježová. Tento priestor je navrhnutý tak aby sme tu mali čo najviac ukážok životného štýlu blízkeho prírode. Nájdete tu rôzne permakultúrne prvky, obnoviteľné zdroje energie, či v praxi použité prírodné stavebné materiály. Súčasťou centra je aj Slamienka – tradičný kamenný dom.

Po obhliadke Vzdelávacieho centra sa autami odvezieme do centra Zaježovej.V centre navštívime miestnu komunitou spravovanú malotriedku (školu navštevuje len 13 žiakov). Vojdeme aj do komunitného centra, kde sídli „Potravinová banka“, či „Lesná škôlka“. Tam sa dozviete, čo sa skrýva za týmito názvami.

Z centra sa znovu presunieme autami k ďalšej zástavke – rodinnému domu postavenému zo slamených balíkov. V ňom sa dozviete všetko, čo vás zaujíma o tejto, ale aj iných technológiách prírodného staviteľstva. Taktiež nahliadnete do jednej zo zaježovských domácností.

Ďalších 20 minút nám potrvá prechod po lesnom chodníku na laz „Sekier“, ktorý je sídlom malej medzinárodnej komunity ľudí. Tí si v tomto prenajatom priestore skúšajú život blízky prírode – niektorí na týždeň, iní aj na rok a dlhšie. Dozviete sa, aké úskalia so sebou prináša snaha naplniť svoje sny, ale aj ako málo stačí človeku ku šťastiu. Sekier je zaujímavý aj prostredím, v ktorom sa nachádza – je takmer na hrebeni s krásnymi výhľadmi, obklopený lúkami a lesmi. Je tu však aj niekoľko zaujímavých domčekov, ktoré si zblízka obzriete – samonosná stavba zo slamených balíkov, drevenica, ktorú sme sem preniesli z vedľajšej dediny a iné.

Na Sekieri exkurziu ukončíme a vrátime sa späť na parkovisko na Podsekieri. Cesta potrvá asi hodinu. Celá exkurzia trvá približne 5-6 hodín v závislosti od počtu účastníkov a ich zvedavosti.

Pokiaľ máte záujem, zúčastniť sa exkurzie, je potrebné vopred sa prihlásiť.  Kapacita niektorých priestorov je obmedzená, preto potrebujeme vedieť vopred, koľko ľudí príde. Pri prihlasovaní nám pošlite aj svoje telefónne číslo a dajte vedieť či máte záujem o občerstvenie (chlebíky s maslom a domácim syrom, zelenina, čaj, koláčik). Rezerváciu Vám potvrdíme emailom. Platba vopred nie je nutná, pokiaľ sa exkurzia nezaplní. V prípade, že sa tak stane, požiadame Vás o potvrdenie záujmu o exkurziu zaplatením zálohy.

Tešíme sa na stretnutie s Vami!

POZNÁMKA SPRÁVCOV STRÁNKY: Pokiaľ nie je v texte uvedené niečo iné, kontakt k prihlasovaniu a ďalším informáciam získate tak, že kliknete na meno organizátora vedľa obrázku k podujatiu.