Pobyt a prehliadka Zaježovej vám podrobne predstaví aktivity miestnych ľudí. Víkendový pobyt nám umožňuje okrem bežnej prehliadky zaradiť do programu večerné posedenie ohni s miestnymi ľuďmi a koncertom niektorých z nich, večer v prekrásnej čajovni postavenej z dreva, hliny a slamených balíkov spojený s prednáškou o zahraničných ekodedinách a tiež doobedie s praktickými ukážkami prírodného staviteľstva.

Vašim sprievodcom bude Mirec Kašiak, ktorý v Zaježovej žije už 20 rokov. Počas sobotňajšej celodennej prehliadky vám nielen ukáže miestne zaujímavosti (slamené stavby, komunitná škola, potravinová banka a mnohé iné), ale aj porozpráva o dávnejšej histórii Zaježovej a jej tradičnej kultúre, či o vývoji miestnej komunity. Viac času na prehliadku vám umožní vidieť aj miesta, ktoré bežne exkurzie nenavštevujú. Ako človek, ktorý si postavil jeden z prvých slamených domov na Slovensku vám predstaví túto technológiu nielen teoreticky, ale aj prakticky počas ukážok, kde si na tento materiál budete môcť siahnuť aj vy.

Program:

PIATOK
16:00 - 18:00  Príchod a ubytovanie
18:00 - 19:00  Večera
19:00 - 19:45  Privítanie, základné informácie a predstavenie zaježovskej komunity
20:00 - 22:00  Posedenie pri ohnisku - pozvaní budú aj hudobníci a ďalší ľudia zo Zaježky

SOBOTA
8:00 - 9:00  Raňajky
9:00 - 17:00  Prehliadka Zaježovej + obed na Podsekieri a Sekieri (podľa voľby)
18:00 - 19:00 Večera
20:00 - 21:30  Posedenie v čajovni - rozprávanie o vývoji v Zaježovej a prezentácia zahraničných ekodedín

NEDEĽA
8:00 - 9:00  Raňajky
9:00 - 12:00  Ukážka práce so slamenými balíkmi prepájanie balíkovy, skracovanie, vyrezávanie a pod.), ukážka výroby a nanášania hlinenej omietky a malty

 

Podrobnejšie o programe

Po privítaní v piatok večer vám pripravíme večerný program pri ohnisku Vzdelávacieho centra. Pozvaní naň budú miestni muzikanti, ale aj ďalší obyvatelia Zaježovej. Na rozdiel od bežných exkurzií tak budete môcť spoznať viacerých Zaježovanov.

Prehliadka začína v sobotu ráno v areáli Vzdelávacieho centra. Tento priestor je navrhnutý tak aby sme tu mali čo najviac ukážok životného štýlu blízkeho prírode. Nájdete tu rôzne permakultúrne prvky, obnoviteľné zdroje energie, či v praxi použité prírodné stavebné materiály. Súčasťou centra je aj Slamienka – tradičný kamenný dom.

Po obhliadke Vzdelávacieho centra sa presunieme do centra Zaježovej (pre menej mobilných je možný aj presun autom). V centre navštívime miestnu komunitou spravovanú malotriedku (školu navštevuje len 14 žiakov). Vojdeme aj do komunitného centra, kde sídli „Potravinová banka“, či „Lesná škôlka“. Tam sa dozviete, čo sa skrýva za týmito názvami.

Z centra sa presunieme k ďalšej zástavke – rodinnému domu postavenému zo slamených balíkov. V ňom sa dozviete všetko, čo vás zaujíma o tejto, ale aj iných technológiách prírodného staviteľstva. Taktiež nahliadnete do jednej zo zaježovských domácností.

Na tomto mieste bude exkurzia prerušená obedom. Skupina sa rozdelí do dvoch domácností, kde im pripravia chutný vegeteriánsky obed zo zdravých surovín.

Z Podsekiera za 20 minút prejdeme po lesnom chodníku na laz „Sekier“, ktorý je sídlom malej medzinárodnej komunity ľudí. Tí si v tomto prenajatom priestore skúšajú život blízky prírode – niektorí na týždeň, iní aj na rok a dlhšie. Dozviete sa, aké úskalia so sebou prináša snaha naplniť svoje sny, ale aj ako málo stačí človeku ku šťastiu. Sekier je zaujímavý aj prostredím, v ktorom sa nachádza – je takmer na hrebeni s krásnymi výhľadmi, obklopený lúkami a lesmi. Je tu však aj niekoľko zaujímavých domčekov, ktoré si zblízka obzriete – samonosná stavba zo slamených balíkov, drevenica, ktorú sme sem preniesli z vedľajšej dediny a iné.

Zo Sekiera sa vrátime späť, krížom cez les a zaježovské lúky naspäť do Vzdelávacieho centra, kde budete ubytovaní. Cestou sa zastavíme pri modernej novostavbe zo slamených balíkov. Kto chce, môže si presuny po Zaježovej uľahčiť autom, ostatní si zase môžu vychutnať prechádzku po miestych lazoch.

Počas sobotného večerného posedenia v čajovni si popri vychutnávaní dobrého čajíku, kávy, či iných dobrôt vypočujete rozprávanie o európskych ekodedninách, ktoré lektor navštívil. V čajovni si, okrem čaju, kávy a koláčikov, môžete zakúpiť aj výrobky miestnych ľudí, komunitný časopis, či dokumentárne filmy.   

V nedeľu po raňajkách si predstavíme slamu a hlinu ako stavebný materiál. Ukážeme si, ako slamené balíky vyzerajú, ako sa s nimi stavia, ako sa skracujú, či vyrezávajú. Urobíme aj test ich ohňovzdornosti. Vyskúšame si aj výrobu hlinenej omietky - dozviete sa, ako spoznať využiteľnú hlinu a ako ju namiešať s ďalšími materiálmi, aby vznikla dobrá malta na murovanie a omietanie. Nahadzovanie omietky si aj krátko vyskúšame. Keďže ide iba o troj-hodinové predstavenie týchto stavebných materiálov, nejde o plnohodnotný workshop, na ktorom by ste sa naučili prácu s nimi. Na materiály si však budete môcť aspoň siahnuť a odzviete sa tak o nich viac, ako pri bežnej exkurzii.

Takýto pobyt ponúkame iba 1-2 krát do roka, preto neváhajte a využite možnosť, ktorú Vám ponúkame. Nielenže spoznáte Zaježku a jej ľudí, a dozviete sa množstvo inšpiratívnych informácií, ale aj si príjemne oddýchnete v krásnom prostredí Vzdelávacieho centra.

Radi tu privítame aj rodiny s deťmi. Za deti bez nároku na vlastnú posteľ a stravu neplatíte. Za deti bez postele a so stravou (detská porcia) je cena pobytu 17 eur. Deti so stravou (detská porcia) aj s vlastnou posteľou platia 37 eur.

Tešíme sa na stretnutie s Vami!

POZNÁMKA SPRÁVCOV STRÁNKY: Pokiaľ nie je v texte uvedené niečo iné, kontakt k prihlasovaniu a ďalším informáciam získate tak, že kliknete na meno organizátora vedľa obrázku k podujatiu.