Pobyt a prehliadka Zaježovej vám podrobne predstaví aktivity miestnych ľudí. Víkendový pobyt nám umožňuje okrem bežnej prehliadky zaradiť do programu ďalšie aktivity, ktoré ho obohatia a umožnia Vám hlbšie spoznať Zaježovú - kultúrne podujatie, ktoré Zaježovania každoročne pripravujú pre seba, susedov, či hostí, večerné posedenie ohni spojené s neformálnymi rozhovormi, praktické vyskúšanie si prírodného staviteľstva (konkrétne omietania hlinou) a či sobotnú vychádzku na najkrajšie miesta v Zaježovej so sprievodcami, ktorí stoja za projektom "Obcou chránených území".

Podrobný program:

PIATOK
16:00 - 18:00 Príchod a ubytovanie
18:00 - 19:00 Večera
19:00 - 19:45 Uvítanie a krátka prednáška s diskusiou o Vzdelávacom centre a súvisiacich aktivitách (meditačné ústranie, ústranie v tme,…) (Roman Miesler) - prebehne v priestore čajovne (pestrý sortiment teplých a studených nápojov, sladkých a slaných pochutín v bio a fairtrade kvalite… v rámci čajovne funguje aj obchodík s ekodrogériou, knihami a výrobkami miestnych ľudí - mliečne výrobky, bylinkové čaje, tinktúry, mastičky, oblečenie, hračky, šperky,…)
20:00 - 21:30 Prezentácia a diskusia “Prírodné krásy Zaježovej a ich ochrana formou miestnej dobrovoľníckej iniciatívy "Za Obcou Chránené Územia” (Jana Sadloňová a Vlado Ruppeldt) - formou fotografickej prezentácie "virtuálne’’ spoznáte prírodné krásy a vzácnosti Zaježovej, porozprávame vám o niekoľkoročných aktivitách miestnych dobrovoľníkov v oblasti ochrany prírody - projekt Obcou Chránené územia, záchrana starých odrôd ovocných stromov popri ceste, zapájanie sa do výrubových konaní, tvorby lesného hospodárskeho plánu, čistenie Zaježovej, práca s miestnymi školami, projekt Čarovné miesta Javoria…

SOBOTA
8:00 - 9:00 Raňajky
9:00 - 12:00 Exkurzia po Zaježovej - 1.časť - úvodné rozprávanie o tom, prečo a ako sa stala Zaježová tým, čím je. Potom si obhliadneme blízke okolie Vzdelávacieho centra, kde sa môžete inšpirovať prvkami permakultúry, prírodného staviteľstva, či ukážkami obnoviteľných zdrojov energie. Následne sa krátkou prechádzkou presunieme do centra Zaježovej. Tam navštívime miestnu komunitou spravovanú malotriedku (školu navštevuje len 11 žiakov). Vojdeme aj do komunitného centra, kde sídli „Potravinová banka“, či „Lesná škôlka“. Tam sa dozviete, čo sa skrýva za týmito názvami.
12:00 - 13:00 Obed
13:30 - 17:30 Vychádzka do prírody v okolí Vzdelávacieho centra (Jana Sadloňová a Vlado Ruppeldt) - uvidíme viaceré zaujímavé stromy navrhnuté na ochranu, kúsky krásnych lesov (také ktoré sa nám podarilo zachrániť pred vypílením, aj také o ktorých ochranu sa ešte snažíme), prekrásne výhľady a scenérie a mnoho ďalšieho - očakávaného aj neočakávaného… Prejdeme aj okolo Meditačného ústrania, miesta, kde je Vzdelávacie centrum umožňuje individuálne oddychové pobyty v prírode.
18:00 - 19:00 Večera
20:00 - 21:00 Prezentácia "Európske ekodediny” (Miro Kašiak)
21:00 - 22:00 Neformálne posedenie pri ohni so Zaježovanmi

NEDEĽA
8:00 - 9:00 Raňajky
9:00 - 12:00 Exkurzia po Zaježovej - 2.časť - autami sa presuneime na opačný koniec Zaježovej - na laz Podsekier. Lektor Vám privíta vo svojom dome, ktorý postavil zo slamených balíkov a iných prírodných, či recyklovaných materiálov. Potom sa vyberieme na 20 minútovú prechádzku lesom na laz Sekier. Na tomto mieste sídli malá medzinárodná komunita ľudí, ktorí si v tomto prenajatom priestore skúšajú život blízky prírode – niektorí na týždeň, iní aj na rok a dlhšie. Dozviete sa, aké úskalia so sebou prináša ich snaha naplniť svoje sny, ale aj ako málo stačí človeku ku šťastiu. Sekier je zaujímavý aj prostredím, v ktorom sa nachádza – je takmer na hrebeni s krásnymi výhľadmi, obklopený lúkami a lesmi. Je tu však aj niekoľko zaujímavých domčekov, ktoré si zblízka obzriete – samonosná stavba zo slamených balíkov, drevenica, ktorú sme sem preniesli z vedľajšej dediny a iné pozoruhodnosti.

Vaši sprievodcovia:

Mirec Kašiak, ktorý v Zaježovej žije už 20 rokov a počas rokov, ktoré tu strávil venoval vedeniu vzdelávacích projektov, organizovaniu akcií, prírodnému staviteľstvu a mnohým iným aktivitám. Porozpráva Vám o dávnejšej histórii Zaježovej a jej tradičnej kultúre, či o vývoji miestnej komunity a tiež Vám predstaví zahraničné ekodediny, ktoré navštívil. Počas prehliadky Vám predstaví miestnu komunitnú školu, lesnú škôlku a tiež aj slamený dom ktorý si postavil ako jeden z prvých legálnych domov tohto druhu na Slovensku.

Vlado Ruppeldt a Janka Sadloňová sú oceňovaní filmári a prírodovedci. V Zaježovej pôsobia už 10 rokov a ich "srdcovou témou" je ochrana miestnej prírody. Stoja za projektom Obcou chránené územia, ale aj za ďalšími podobnými iniciatívami. Okrem iných stvorili aj film "Slamený dom", či "Dedičstvo Zaježovej".

Hanna Schneiderová je v Zaježovej od roku 2010, keď sem prišla ako zahraničná dobrovoľníčka (je z ČR) na ročný vzdelávací pobyt v Ekokomunite Sekier (EDS). Po jeho skončení tu zostala, postavila si vlastný slamený dom a v súčasnosti koordinuje vzdelávacie aktivity na Sekieri. Spolu so svojim priateľom Arvidom realizujú plán premeny Sekiera na ukážkovú permakultúrnu farmu.

Arvid Bohlin (pôvodom z Nemecka) je taktiež bývalý dobrovoľník, ktorý prišiel na Sekier v roku 2012  a po skončení svojho vzdelávacieho projektu tu zotrval, aby sa venoval rozvoju Sekiera do podoby permakultúrnej farmy. Venuje sa predovšetkým praktickým aktivitám a vedením prác na Sekieri. Zaujíma sa o lokálnu produkciu a spracovanie stravy a zdravú výživu.

 

Neváhajte a využite možnosť, ktorú Vám ponúkame. Nielenže spoznáte Zaježku a jej ľudí, a dozviete sa množstvo inšpiratívnych informácií, ale aj si príjemne oddýchnete v krásnom prostredí Vzdelávacieho centra.

Radi tu privítame aj rodiny s deťmi. Za deti bez nároku na vlastnú posteľ a stravu neplatíte. Za deti bez postele a so stravou (detská porcia) je cena pobytu 12 eur. Deti so stravou (detská porcia) aj s vlastnou posteľou platia 33 eur.

Tešíme sa na stretnutie s Vami!

POZNÁMKA SPRÁVCOV STRÁNKY: Pokiaľ nie je v texte uvedené niečo iné, kontakt k prihlasovaniu a ďalším informáciam získate tak, že kliknete na meno organizátora vedľa obrázku k podujatiu.