Pobyt a prehliadka Zaježovej vám podrobne predstaví aktivity miestnych ľudí. Víkendový pobyt nám umožňuje okrem bežnej prehliadky zaradiť do programu ďalšie aktivity, ktoré ho obohatia a umožnia Vám hlbšie spoznať Zaježovú - kultúrne podujatie, ktoré Zaježovania každoročne pripravujú pre seba, susedov, či hostí, večerné posedenie ohni spojené s neformálnymi rozhovormi, praktické vyskúšanie si prírodného staviteľstva (konkrétne omietania hlinou) a či nedeľnú doobednú vychádzku na najkrajšie miesta v Zaježovej so sprievodcami, ktorí stoja za projektom "Obcou chránených území".

Podrobný program:

PIATOK
16:00 - 18:00  Príchod a ubytovanie
18:00 - 19:00  Večera
19:00 - 19:45  Privítanie, základné informácie a predstavenie zaježovskej komunity (Mirec Kašiak)
20:00 - 21:00  Prezentácia "Európske ekodediny" (Mirec Kašiak)
21:00 - 22:00  Neformálne posedenie pri ohni (Peťo Banás)

SOBOTA
8:00 - 9:00  Raňajky
9:00 - 13:00  Návšteva Ekokomunity Sekier a rozprávanie o tamojšom projekte, permakultúre, prírodnom staviteľstve. Ukážky spracovania hliny na omietky. (Hanna Schneiderová, Arvid Bohlin, Peťo Banás)
13:00 - 16:00 Presun do centra Zaježovej, obed a rozprávanie o Potravinovej banke, komunitnej Zaježovskej škole, Lesnej škôlke (Mirec Kašiak, Majo Šlauka)
16:00 - ...   Zaježovská slávnosť - podujatie v miestnom kultúrnom dome, po ktorom bude nasledovať tanečná zábava pri živej muzike až do neskorých nočných hodín. Večera bude zabezpečená tu.

NEDEĽA
8:00 - 9:00  Raňajky
9:00 - 12:00  Vychádzka do prírody, počas ktorej nielenže spoznáte najkrajšie miesta Zaježovej, ale dozviete sa aj o tom, prečo a ako ich chceme v spolupráci s obcou chrániť (Vlado Ruppeldt a Janka Sadloňová)
12:00 - 13:00  Obed a ukonečenie podujatia

 

Vaši sprievodcovia:

Mirec Kašiak, ktorý v Zaježovej žije už 20 rokov a počas rokov, ktoré tu strávil venoval vedeniu vzdelávacích projektov, organizovaniu akcií, prírodnému staviteľstvu a mnohým iným aktivitám. V piatok Vám porozpráva o dávnejšej histórii Zaježovej a jej tradičnej kultúre, či o vývoji miestnej komunity a tiež Vám predstaví zahraničné ekodediny, ktoré navštívil. Počas prehliadky Vám predstaví miestnu komunitnú školu, lesnú škôlku a tiež aj slamený dom ktorý si postavil ako jeden z prvých legálnych domov tohto druhu na Slovensku.

Peťo Banás prišiel do Zaježovej v roku 1998 a aktívne sa podieľa na jej rozvoji. Dlhé roky viedol Ekokomunitu Sekier, výraznou mierou prispel k rekonštrukcii Vzdelávacieho centra, či založeniu komunitej školy. Je zakladateľom a koordinátorom Letnej slávnosti na sekierskych lúkach (zaježovského frestivalu). Živí sa predovšetkým prácou v oblasti prírodného staviteľstva.

Hanna Schneiderová je v Zaježovej od roku 2010, keď sem prišla ako zahraničná dobrovoľníčka (je z ČR) na ročný vzdelávací pobyt v Ekokomunite Sekier (EDS). Po jeho skončení tu zostala, postavila si vlastný slamený dom a v súčasnosti koordinuje vzdelávacie aktivity na Sekieri. Spolu so svojim priateľom Arvidom realizujú plán premeny Sekiera na ukážkovú permakultúrnu farmu.

Arvid Bohlin (pôvodom z Nemecka) je taktiež bývalý dobrovoľník, ktorý prišiel na Sekier v roku 2012  a po skončení svojho vzdelávacieho projektu tu zotrval, aby sa venoval rozvoju Sekiera do podoby permakultúrnej farmy. Venuje sa predovšetkým praktickým aktivitám a vedením prác na Sekieri. Zaujíma sa o lokálnu produkciu a spracovanie stravy a zdravú výživu.

Majo Šlauka je ďalší z dlhoročných obyvateľov v Zaježovej - žije tu už viac než 15 rokov. Venuje sa spravovaniu Potravinovej banky - spoločného skladu, cez ktorý si mnohí Zaježovania zabezpečujú nákup potravín. Okrem toho je školníkom v komunitnej škole a dlhé roky bol aj správcom komunitného centra (bývalého MNV).

Vlado Ruppeldt a Janka Sadloňová sú oceňovaní filmári a prírodovedci. V Zaježovej pôsobia už 10 rokov a ich "srdcovou témou" je ochrana miestnej prírody. Stoja za projektom Obcou chránené územia, ale aj za ďalšími podobnými iniciatívami.

 

Takýto pobyt ponúkame iba 1-krát ročne, preto neváhajte a využite možnosť, ktorú Vám ponúkame. Nielenže spoznáte Zaježku a jej ľudí, a dozviete sa množstvo inšpiratívnych informácií, ale aj si príjemne oddýchnete v krásnom prostredí Vzdelávacieho centra.

Radi tu privítame aj rodiny s deťmi. Za deti bez nároku na vlastnú posteľ a stravu neplatíte. Za deti bez postele a so stravou (detská porcia) je cena pobytu 12 eur. Deti so stravou (detská porcia) aj s vlastnou posteľou platia 32 eur.

Tešíme sa na stretnutie s Vami!

POZNÁMKA SPRÁVCOV STRÁNKY: Pokiaľ nie je v texte uvedené niečo iné, kontakt k prihlasovaniu a ďalším informáciam získate tak, že kliknete na meno organizátora vedľa obrázku k podujatiu.