Dostať trávu k zemi je možné rôznymi spôsobmi. Voľakedajší gazdovia dokázali vlastnými rukami obhospodarovať hektáre lúk, dnes však bežný človek vlastniaci malú záhradku radšej behá za kosačkou - práca s kosou mu pripadá byť neefektívnou drinou. Umenie správne narábať s kosou, tak ako sa to robilo voľakedy, sa dá, pri troche snahy, naučiť. Potom už ručné kosenie nebude pre vás ťažkou prácou, ale príjemnou rozcvičkou, či pre niekoho dokonca zaujímavou formou rannej meditácie.

Víkendovku budú viesť novodobí gazda z podpolianskych lazov Ľubo zo Skliarova pri Detve a Arvid, hlavný gazda Sekierskej farmy. Bude zameraná na nakúvanie kosy, zladenie kosy a kosiska, techniky kosenia a všetko čo sa o kosení dá vedieť.  Doporučujeme pozrieť si stránky (v angličtine) www.scytheconnection.com a film o kosení a jeho živote Living lightly.

Na víkendovke bude možné zakúpiť kvalitné rakúske a talianske kosy nové aj staré, ktoré už bežne nekúpite, nákovky, osly, objímky, jednoduché kosiská.

Poplatok 35 € zahŕňa lektorné, spanie vo vlastných spacákoch na povale na sene a veľmi kvalitnú, z veľkej časti na Sekieri vyprodukovanú stravu. K dispozicii budú mliečne produkty, mäso a vajíčka zo Sekierskej farmy. Zľavnený poplatok pre mladých ľudí do 25 rokov (vrátane) - 30 €. Za priplatok 5€ je možné ubytovanie na povlečenych posteliach.

Prísť môžte v piatok od 16ej, končí sa v nedeľu o 12ej. Cieľom víkendovky je, okrem iného, predstaviť život na Sekieri, ktorý obnáša prácu aj zábavu v zaujímavom prostredí eko-komunity medzinárodných dobrovoľníkov na slovenských lazoch. Časť z nich tu pôsobí v rámci programu Európskej dobrovoľníckej služby.

Počet účastníkov je obmedzený, prihlasujte a informujte sa čo najskôr emailom na kontaktnej adrese sekier(zavináč)zajezka.sk . Podrobné informácie k platbe vám pošleme po prihlásení.

POZNÁMKA SPRÁVCOV STRÁNKY: Pokiaľ nie je v texte uvedené niečo iné, kontakt k prihlasovaniu a ďalším informáciam získate tak, že kliknete na meno organizátora vedľa obrázku k podujatiu.