Pozývame Vás na vikedovku "Brezová očista na NOV a divoké jedlé rastliny 8.-10. apríla 2016

 
Brezová očista, lebo počas celej víkendovky budeme piť čerstvú brezovú vodu (čistá brezová miazga). Táto živá voda má zázračné detoxikačné schopnosti a nov (ktorý je vo štvrtok 7. apríla) ešte viac posilní očistný proces. 
 
Okrem toho sa dozviete: 
- ako zachytávať miazgu zo stromov, aké má účinky 
- o prastarých spôsoboch uskladňovania brezovej vody tak, aby si zachovala svoje úžasné vlastnosti
- o divokých jedlých rastlinách a pokiaľ nebude sneh, tak sa vonku aj  "napasieme"
- o zázraku zelených elixírov a aké divoké jedlé rastliny môžeme použiť na zelené smoothies
- o pestovaní zeleného jačmeňa a  pšenice doma -  mladú pšeničnú trávu si odštavíme a vyskúšame jej čertvú šťavu 
- o kváskovom chlebíku, ktorý si spolu upečieme 
- o alchýmii mliečnej fermentácie (spravíme si kvasený nápoj z klíčkov - Rejuvelac)
- o alternatívnych spôsoboch starostlivosti o zuby, vlasy a celé telo
- o netradičných prírodných pochúťkach z lesa - pochutnáme si na bukových orieškov. 
 
To všetko budete môcť zažiť v liečivo čistom prostredí.  Toto čarovné miesto sa volá " Na Bráne" ( na kopci nad Zaježovou). Je to nádherná lúka uprostred lesov, úplne hore na hrebeni vo výške 900 mnm. 
 
 
Ubytovanie a strava
Ubytovanie je zabezpečené v útulnom komunitnom domčeku „Čerešňák“, postavenom z prírodných materiálov (drevo, slama, hlina...). Nebojte sa, vnútri je veľmi teplo.  Hoci sú to spoločné priestory, návštevníci si pochvaľujú, že sa dávno tak dobre nevyspali. Vlastná karimatka a spacák sú odporúčané, v prípade potreby zapožičiame. Samozrejme je aj možnosť ubytovania vo vlastnom stane, ale noci budú ešte studené. Záchody sú vonku, kúpelňu a sprchu zatiaľ nemáme.  
Pitnú vodu berieme z lesnej studničky, ktorá je  od nás 5 minút. Strava je vegetariánska, prevažne BIO a z miestnych zdrojov.  
 
Cena 
Cena sa skladá z dvoch častí: 
1. časť - záloha vo výške 25 eur.
2. časť - dobrovoľná odmena pre lektora. Bežná cena za podobnú víkendovku je 60 až 120 eur, ale sami sa rozhodnite koľko chcete darovať. 
Keď je pre vás problém aj 25 eur a chcete sa zúčastniť - napíšte a dohodneme sa.
 
Lektor
Bartek Dobrodej Krzewinski, Poliak, ktorý pred štyrmi rokmi prišiel na Slovensko (takže nebojte sa, budeme rozprávať po slovensky). Už vyše 15 rokov sa zaoberá divokými jedlými rastlinami, tomu tiež venoval svoju diplomovku a posledné dva roky robí ukážky jedlých rastlín v prírode na Slovensku.
 
Prihlasovania a informácie

prihlasujte sa prosím mailom na bartekkrzewinski@gmail.com a pošleme vám čislo účtu, na ktorý môžete zaplatiť zálohu. Otázky mailom alebo volajte na číslo 0907191215, 0950455769 alebo na poľské číslo 0048 607805267. Keď vám nezodvihnem, tak skúste na iné číslo. 
 
Pokiaľ nebude veľmi pršať, budeme väčšiu časť dňa tráviť vonku - zoberte si teplé oblečenie aj obuv (v prípade mokrého počasia sú najvhodnejšie gumáky).


Ako sa k nám dostať
Na miesto konania víkendovky sa nedá dostať obyčajným autom - je to cca 2 km do kopca od miesta, kde je možné parkovať (30 - 50 minút pešo podľa kondície :) 
 

Určite vám pomôže táto mapa a informácie, čítajte prosím pozorne:http://www.zajezka.sk/sk/content/mapa 

Doplnenie: ak pôjdete MHD cez Kráľovú, stačí pokračovať peši rovno po hrebeni (a neodbočiť na Ekokomunita Sekier, Zaježová), cesta vyjazdená od terénnych vozidiel vás dovedie priamo na Bránu. Ak pôjdete z druhej strany, sledujte navigáciu na Sekier, odtiaľ vás už povedú farebné stužky. Ak si nebudete istí, volajte. V prípade potreby sme schopní menej zdatných jedincov vyviezť terénnym vozidlom. Cesty na Zaježovú sú zjazdné bez problémov, zaparkujte prosím na Podsekieri (viď.inštrukcie na stránkach) a potom peši po stužkách stále hore (cca 30-50 min.).


 

Keď chcete pozrieť na gps alebo na mape: 48.481447, 19.209344. V prípade, že máte mobil s gpsom, môžete si  stiahnuť bezplatnú aplikáciu maps.me (sú to offline mapy) a vyhľadajte miesto: 48.481447, 19.209344. 
 
Dobre si preštudujte, ako sa ku nám dostať, lebo na Zaježke má signál iba Orange, z inej siete sa nedovoláte. Na Bráne majú signál už všetci operátori. 
 
PS: Ak máte záujem o túto akciu, ale nevyhovuje vám dátum, tak mi napíšte.  Keď budem robiť podobnú akciu, dám vám vedieť - pripravujem víkendovky o zelených jedlých rastlinách aj v iných častiach Slovenska. 
 
 
POZNÁMKA SPRÁVCOV STRÁNKY: Pokiaľ nie je v texte uvedené niečo iné, kontakt k prihlasovaniu a ďalším informáciam získate tak, že kliknete na meno organizátora vedľa obrázku k podujatiu.