Dostať trávu k zemi je možné rôznymi spôsobmi. Voľakedajší gazdovia dokázali vlastnými rukami obhospodarovať hektáre lúk, dnes však bežný človek vlastniaci malú záhradku radšej behá za kosačkou - práca s kosou mu pripadá byť neefektívnou drinou. Umenie správne narábať s kosou, tak ako sa to robilo voľakedy, sa dá, pri troche snahy, naučiť. Potom už ručné kosenie nebude pre vás ťažkou prácou, ale príjemnou rozvičkou, či pre niekoho dokonca zaujímavou formou rannej meditácie.

Víkendovka bude viesť novodobí gazdovia z podpolianskych lazov (Ľubo zo Skliarova a Igor z Obchoditej). Bude zameraná na nakúvanie kosy, zladenie kosy a kosiska, techniky kosenia a všetko čo o kosení vieme. Najviac znalostí o kosení majú od svojho kamaráta Petra Vida - slovenského Kanaďana známeho propagovaním ručného kosenia napríklad aj organizovaním koseckých súťaží. Doporučujeme pozrieť si jeho stránky (v angličtine) www.scytheconnection.com a film o kosení a jeho živote Living lightly.

Na víkendovke bude možné zakúpiť kvalitné rakúske a talianske kosy nové aj staré, ktoré už bežne nekúpite, nákovky, osly, objímky, jednoduché kosiská.

Ubytovanie na Sekieri je vhodné iba pre nenáročných ľudí  - spí sa vo vlastných spacákoch na karimatkách. Vegetariánsku stravu zabezpečíme. Program víkendovky začína v piatok od 18ej, končí sa v nedeľu o 15ej. Cieľom víkendovky je, okrem iného, predstaviť život na Sekieri, ktorý obnáša prácu aj zábavu v zaujímavom prostredí "eko-komunity" medzinárodných dobrovoľníkov na slovenských lazoch. Časť z nich tu pôsobí v rámci programu Európskej dobrovoľníckej služby.

Cena zahrňujúca náklady na stravu, ubytovanie, materiál a lektorov: 35 eur na osobu. Zľavnený poplatok pre mladých ľudí do 25 rokov (vrátane) - 30 eur.

Počet účastníkov je obmedzený, prihlasujte a informujte sa čo najskôr emailom na kontaktnej adrese. Pošlite nám svoje meno, telefónne číslo, vek (kvôli plánovaniu ubytovania), miesto bydliska (stačí mesto, či obec). Podrobné informácie k platbe vám pošleme po prihlásení.

POZNÁMKA SPRÁVCOV STRÁNKY: Pokiaľ nie je v texte uvedené niečo iné, kontakt k prihlasovaniu a ďalším informáciam získate tak, že kliknete na meno organizátora vedľa obrázku k podujatiu.