Pozývame Vás na víkendovku venovanú hlavne jedlým rastlinám v prírode. Naučíme sa spoznávať divorastúce rastliny a zároveň aj bežné buriny, ktoré môžeme nájsť skoro všade, rovnako aj lesné a lúčne druhy – a ako ich môžeme využívať. Budeme sa venovať hlavne rastlinám, ktoré môžeme jesť v surovom stave – ako šaláty a budeme robiť aj zázračné zelené elixíry „green smoothies“ z divorastúcich rastlín a ovocia. Jeseň je čas hojnosti plodov – dozviete sa, ktoré menej známe plodiny a oriešky sú jedlé (samozrejme ich budeme aj jesť) a na ktoré treba dávať pozor.

Naučíme sa tiež, ako si pestovať doma pšeničnú (alebo jačmennú) trávu a ako ju odšťavovať – asi väčšina pozná zelený jačmeň v prášku, ale nie každý vie, aké ľahké je ho vypestovať doma a hlavne čerstvá šťava z trávy je oveľa účinnejšia ako sušená, ktorú kúpite v obchodoch. Pozornosť budeme venovať aj alchýmii mliečneho kvasenia. Dozviete sa tajomstvá pečenia kváskového chleba (samozrejme si chlebík upečieme a každý kto bude chcieť, si zoberie kvások domov). Budeme skúšať kvasenú brezovú vodu, kvasenú vodu z naklíčeného obilia alebo ochutnávať kvasený medvedí cesnak. Povieme si tiež niečo o kvasení kapusty, uhoriek či cvikly. 
 


Po večeroch, ak bude záujem, môžeme si spraviť saunu aj bušnú vaňu – vaňu s horúcou vodou pod hviezdami (vodička je stále zohrievaná cez ohník, ktorý horí pod vaňou:)) 
Budete si môcť zažiť čaro jesenného lesa. 


UBYTOVANIE: vo vlastných stanoch alebo v slameno - hlinenom dome "Čerešňák" vo vlastných spacákoch (obmedzený počet miest), prípadne aj v dvoch ďalších prírodných domčekoch alebo v tipi. Doneste si teplé spacáky, prípadne aj karimatky. 
Veľa času budeme tráviť vonku, takže si doneste dobré oblečenie.


ZAČIATOK A KONIEC: Začíname v piatok o 18 večerou, končíme v nedeľu na obed.CENA: Víkendovka nemá určenú cenu. Odporúčaná cena je 65 eur za osobu, v čom je zahrnutá vegánska strava, organizačný poplatok, lektorné, aj ubytovanie vo svojich spacákoch v spoločnej miestnosti. Ale cena nie je prekážkou - keď je to pre vás veľa, tak mi napíšte.LEKTOR: Bartek Dobrodej Krzewinski z Poľska, ktorý pred tromi rokmi prišiel na Slovensko (a medzitým sa naučil dobre rozprávať po slovensky, takže aj kurz bude v slovenčine). Už vyše 15 rokov sa zaoberá divokými jedlými rastlinami, tomu tiež venoval svoju diplomovku a posledné dva roky robí ukážky jedlých rastlín v prírode na Slovensku.O MIESTE KONANIA: Brána je čarovné miesto na jednom z hrebeňov pohoria Javorie, vo výške 900 mnm, s rozlohou takmer 5 ha. Žije tu malé spoločenstvo ľudí, ktorí sa venujú prírodnému staviteľstvu, ovocinárstvu, permakultúre, remeslám, umeniu, osobnostnému rozvoju, budovaniu vedomých vzťahov a skúmaniu rôznych aspektov života na Zemi. Už v starých mapách bolo toto miesto označované ako "Na Bráne" a legendy (aj niektorí súčasníci) vravia, že je tu brána do iného sveta. Príďte sa presvedčiť, čo je na tom pravdy :-)

AKO SA KU NÁM DOSTAŤ - zo Zvolena cez Kráľovú pôjdete smer Sekier po žltej turistickej značke alebo podľa inštrukcií uvedených na stránkach http://www.zajezka.sk/sk/content/mapa, ale keď sa dostanete na hrebeň nad Sekierom, nezídete dolu, ale budete pokračovať rovno po hrebeni po vyjazdenej lesnej ceste ešte asi 10 min cez les. Vyjdete na lúke a keď sa obzriete doprava, uvidíte hlinené domy. To je Brána. Ak pôjdete cez Zaježovú, znova pôjdete podľa inštrukcií na Sekier a tam sa spýtate. Zo Sekiera ste za 10 min na Bráne. Z parkoviska na Podsekieri (Zajezova) je to cirka 30 minut piešo do kopca.PRIHLÁŠKY A OTÁZKY: Volajte na číslo: +48607805267 alebo 0907191215 alebo píšte cez FB Bartek Dobrodej Krzewinski alebo na mail: bartekkrzewinski@gmail.comTešíme sa na Vás!

POZNÁMKA SPRÁVCOV STRÁNKY: Pokiaľ nie je v texte uvedené niečo iné, kontakt k prihlasovaniu a ďalším informáciam získate tak, že kliknete na meno organizátora vedľa obrázku k podujatiu.