Brezová očista, lebo počas celej víkendovky budeme piť čerstvú brezovú vodu (miazgu). Táto živá voda má zázračné detoxikačné schopnosti a bola veľmi dôležitá už v našej slovanskej kultúre. Očistné liečivé účinky posilnia aj divoké jedlé rastliny, o ktorých vám veľa porozprávam, ukážem ako ich hľadať. Doplníme a spestríme si nimi náš jedálníček. Priblížim Vám aj tajomstvá a alchýmiu mliečneho kvasenia. Upečieme si spolu kváskový žaluďový chlebík, či pripravíme ozajstný boršč z kvasenej cvikle. Na stole samozrejme nebudú chýbať bukové oriešky.

Budete si môcť oddýchnuť od ruchu mesta v liečivom čistom prostredí lesa a lúk. Toto čarovné miesto sa volá “Na Bráne” (na kopci nad Zaježovou). Je to nádherná lúka úprostred lesov na hrebeni vo výške 900 mnm. Stoja tu rozprávkové prírodné domčeky z hliny, slamy a dreva. Večery strávime spolu pri svetle a teple ohňa v tipi alebo aj vonku. Vstúpte so mnou “Na Bráne” do sveta divokých jedlých rastlín a liečivých tajov prírody.

Na víkendovke sa dozviete:

  • - všetko o brezovej vode, o tom, ako ju zachytávať, aké má účinky
  • - o prastarých spôsoboch uskladňovania zázračnej brezovej miazgy tak, aby si zachovala svoje úžasné vlastnosti čo najdlhšie
  • - o divokých jedlých rastlinách – teda čo všetko môžeme jesť vonku, čo si z nich môžeme pripraviť, pokiaľ nebude sneh, tak sa vonku aj “napasieme”
  • - o zázraku zelených elixírov a o tom, ktoré divoké rastliny môžeme použiť na zelené smoothies
  • - o kváskovom chlebíku, o spôsobe jeho prípravy, dokonca si ho spolu aj upečieme
  • - o alchýmii mliečnej fermentácie (uvaríme si pravý červený boršč z kvasenej cvikle)
  • - o alternatívnych spôsoboch starostlivosti o zuby, vlasy a celé telo
  • - o netradičných prírodných pochúťkach z lesa – pochutnáme si na bukových orieškoch.

Ubytovanie a strava

Ubytovanie je zabezpečené v útulnom komunitnom domčeku „Čerešňák“, postavenom len z prírodných materiálov (drevo, slama, hlina...). Nebojte sa, vnútri je veľmi teplo. Hoci sú to spoločné priestory, návštevníci si pochvaľujú, že sa dávno tak dobre nevyspali. Vlastná karimatka a spacák sú odporúčané, v prípade potreby zapožičiame. Samozrejme je aj možnosť ubytovania vo vlastnom stane, ale noci budú ešte studené. Záchody sú vonku, kúpelňu a sprchu zatiaľ nemáme.

Pitnú vodu berieme z lesnej studničky, ktorá je od nás 5 minút. Strava je vegetariánska, prevažne BIO a z miestnych zdrojov.

Cena

dobrovoľná odmena pre lektora. Bežná cena za podobnú víkendovku je 60 až 120 eur, ale sami sa rozhodnite koľko chcete darovať.

Lektor

Bartek Dobrodej Krzewinski, Poliak, ktorý pred piatimi rokmi prišiel na Slovensko (takže nebojte sa, budeme rozprávať po slovensky). Už vyše 15 rokov sa zaoberá divokými jedlými rastlinami, tomu tiež venoval svoju diplomovku a posledné dva roky robí ukážky jedlých rastlín v prírode na Slovensku.

Prihlasovania a informácie

prihlasujte sa prosím mailom na divokejedle@gmail.com a pošleme vám číslo účtu, na ktorý môžete zaplatiť zálohu. Otázky mailom alebo volajte na číslo 0950455769. Počet miest je obmedzený.

Pokiaľ nebude veľmi pršať, budeme väčšiu časť dňa tráviť vonku - zoberte si teplé oblečenie aj obuv (v prípade mokrého počasia sú najvhodnejšie gumáky a nepremokavá bunda).

Ako sa k nám dostať

Na miesto konania víkendovky sa nedá dostať obyčajným autom ani autobusom - je to cca 3 km od najbližšej zastávky alebo 2 km od miesta, kde je možné parkovať (30 - 50 minút pešo podľa kondície). Je to celkom šlapák do kopca, ale stojí to za to! :)

POZNÁMKA SPRÁVCOV STRÁNKY: Pokiaľ nie je v texte uvedené niečo iné, kontakt k prihlasovaniu a ďalším informáciam získate tak, že kliknete na meno organizátora vedľa obrázku k podujatiu.