Veľa ľudí, mužov i žien, v sebe nosí túžbu bývať v dome, ktorý je naladený na ich potreby. V takom, ktorý je bezpečný a zároveň podporujúci tvorivosť. Zaužívané stavebné postupy a materiály častokrát majú svoje tienisté stránky, ako sú napr. centralizovaná veľkovýroba zaťažujúca  životné prostredie, veľké prepravné vzdialenosti, či obsah látok škodlivých pre človeka. Existujú však aj postupy a materiály, ktoré sú svojou povahou pomalšie, príjemnejšie, tvorivejšie a podporujúce prirodzený tok energie. Navyše sú často aj lacnejšie. Tvoria  plnohodnotnú alternatívu k tzv. tvrdým stavebným postupom a materiálom. Na tomto víkendovom kurze sa zameriame na prácu s hlinou, budeme mať dostatok času sa s ňou oboznámiť a ohmatať si ju.

 

Program

Počas trvania kurzu si ukážeme:
- aká hlina je vhodná na hlinené omietky a kde ju hľadať
- ako si pripraviť hrubú hlinenú omietku pre rôzne podklady (tehla, kameň, slama, drevo)
- ako si pripraviť jemné omietky
- ako sa omieta na slamené balíky
- ako sa robí a stabilizuje hlinená dlážka

Popri tom sa porozprávame:
- o výbere vhodného pozemku
- ako sa dá postupovať pri navrhovaní obydlia, aby bolo obydlie funkčné aj energeticky vyvážené (modelovanie, základy posvätnej geometrie)
- o plánovaní rozpočtu na malý slamený dom
- ako sa dajú vyrobiť základy bez betónu
- ako sa využívajú slamené balíky na izoláciu, výhody a nevýhody rôznych spôsobov práce so slamenými balíkmi (samonosná stavba, výplň do rôznych druhov konštrukcií)
- kde je vhodné na stavbe použiť ovčiu vlnu, ako si ju pripraviť a ako sa s ňou pracuje
- o fotovoltaickom systéme, jeho výhodách i nevýhodách a praktických skúsenostiach s elektrinou „zo strechy“
- o zberaní a používaní dažďovej vody
- ako funguje zelená strecha a ako sa zakladá, jej výhody a nevýhody

+ kopec teórie aj praktických rád, chutné vegetariánske jedlo, ohník po večeroch,v prípade záujmu aj sauna

 

Ubytovanie

Vo vlastných stanoch, po dohode je možné zabezpečiť aj ubytovanie v Čerešňáku - komunitnom dome na Bráne, na Sekieri vzdialenom asi 10min pešo cez les alebo v krásnom novučkom típí na Bráne. Deti a štvornohí priatelia sú vítaní

 

Strava

Vegetariánska, z časti bio z miestnych zdrojov, po dohode sme schopní zabezpečiť aj vegánske jedlá

 

Poplatok za víkendovku

Pri zaplatení zálohy do 25. mája – 60 eur; po 25. máji – 70 eur;
deti do 12 rokov zdarma; mládež od 12 do 18 rokov polovičný poplatok. Ak prichádzate ako rodina, jeden člen má zľavu 20 eur.
Zálohu 25 eur posielajte, najlepšie do 25. mája, na číslo účtu 4205136508/8360.
Financie by nemali byť prekážkou vašej účasti. V prípade potreby je možná individuálna dohoda.

 

Ako sa k nám dostať

Zo Zvolena cez Kráľovú pôjdete smer Sekier po žltej turistickej značke alebo podľa inštrukcií uvedených na stránkach http://www.zajezka.sk/sk/content/mapa, ale keď sa dostanete na hrebeň nad Sekierom, nezídete dolu, ale budete pokračovať rovno po hrebeni po vyjazdenej lesnej ceste ešte asi 10 min cez les. Vyjdete na lúke a keď sa obzriete doprava, uvidíte hlinené domy. To je Brána.
Ak pôjdete cez Zaježovú, znova pôjdete podľa inštrukcií na Sekier a tam sa spýtate. Zo Sekiera ste za 10 min na Bráne.
Začíname v piatok večer  a končíme v nedeľu na obed.

 

Čo so sebou

Prineste si teplé (a aj pracovné) oblečenie. Miesto, kde prebieha kurz, leží v 900 m n.m. a večer sa vie rýchlo ochladiť.
A ešte hudobné nástroje..    a tvorivého ducha.

 

Prihlasovanie a ďalšie informácie

0908 169 029 alebo nabrane1@gmail.com

 

O lektorovi

Tomáš Bužek, nar. 1978, má dlhoročné skúsenosti s vedením workshopov prírodného staviteľstva na Slovensku i v zahraničí. Je jedným z priekopníkov stavania zo slamených balíkov a znovuoživenia tradície hlinených omietok na Slovensku. Svoj prvý dom zo slamených balíkov začal stavať v roku 2001. Odvtedy prešiel dlhým vývojom a získavaním skúseností v tejto oblasti. Okrem stavania z prírodných materiálov sa venuje záhradníctvu, hudbe, masážam, technikám nenásilnej a medzidruhovej komunikácie, procesom tvorby spoločenstva, obradom. V súčasnosti žije spolu so svojou rodinou v malom spoločenstve v Zaježovej na Bráne.

 

O mieste konania

Brána je čarovné miesto na jednom z hrebeňov pohoria Javorie, vo výške 900 mnm, s rozlohou takmer 5 ha. Žije tu malé spoločenstvo ľudí, ktorí sa venujú prírodnému staviteľstvu, ovocinárstvu, permakultúre, remeslám, umeniu, osobnostnému rozvoju, budovaniu vedomých vzťahov a skúmaniu rôznych aspektov života na Zemi. Už v starých mapách bolo toto miesto označované ako "Na Bráne" a legendy (aj niektorí súčasníci) vravia, že je tu brána do iného sveta. Príďte sa presvedčiť, čo je na tom pravdy :-)

 

POZNÁMKA SPRÁVCOV STRÁNKY: Pokiaľ nie je v texte uvedené niečo iné, kontakt k prihlasovaniu a ďalším informáciam získate tak, že kliknete na meno organizátora vedľa obrázku k podujatiu.