Veľa ľudí, mužov i žien, v sebe nosí túžbu bývať v dome, ktorý je naladený na ich potreby. V takom, ktorý je bezpečný a zároveň podporujúci tvorivosť. Zaužívané stavebné postupy a materiály častokrát majú svoje tienisté stránky, ako sú napr. centralizovaná veľkovýroba zaťažujúca  životné prostredie, veľké prepravné vzdialenosti, či obsah látok škodlivých pre človeka.

Existujú však aj postupy a materiály, ktoré sú svojou povahou pomalšie, príjemnejšie, tvorivejšie a podporujúce prirodzený tok energie. Navyše sú často aj lacnejšie. Tvoria plnohodnotnú alternatívu k tzv. tvrdým stavebným postupom a materiálom. Na tomto víkendovom kurze sa zameriame na prácu s hlinou, budeme mať dostatok času sa s ňou oboznámiť a ohmatať si ju.

Počas trvania kurzu si ukážeme:

- aká hlina je vhodná na hlinené omietky a kde ju hľadať

- ako si pripraviť hrubú hlinenú omietku pre rôzne podklady (tehla, kameň, slama, drevo)

- ako si pripraviť jemné omietky

- ako sa omieta na slamené balíky

- ako sa robí a stabilizuje hlinená dlážka

Popri tom sa porozprávame:

- o výbere vhodného pozemku

- ako sa dá postupovať pri navrhovaní obydlia, aby bolo obydlie funkčné aj energeticky vyvážené (modelovanie, základy posvätnej geometrie)    

- o plánovaní rozpočtu na malý slamený dom

- ako sa dajú vyrobiť základy bez betónu

- ako sa využívajú slamené balíky na izoláciu, výhody a nevýhody rôznych spôsobov práce so slamenými balíkmi (samonosná stavba, výplň do                 rôznych druhov konštrukcií)

- kde je vhodné na stavbe použiť ovčiu vlnu, ako si ju pripraviť a ako sa s ňou pracuje

- o fotovoltaickom systéme, jeho výhodách i nevýhodách a praktických skúsenostiach s elektrinou „zo strechy“

- o zberaní a používaní dažďovej vody

- ako funguje zelená strecha a ako sa zakladá, jej výhody a nevýhody

- plus  kopec teórie aj praktických rád, chutné vegetariánske jedlo, ohník po večeroch,v prípade záujmu aj sauna

 

ubytovanie - vo vlastných stanoch, po dohode je možné zabezpečiť aj ubytovanie v Čerešňáku - komunitnom dome na Bráne, na Sekieri vzdialenom asi 10min pešo cez les alebo v krásnom novučkom típí na Bráne. Deti a štvornohí priatelia sú vítaní
          

strava - vegetariánska, z časti bio z miestnych zdrojov, po dohode sme schopní zabezpečiť aj vegánske a bezlepkové jedlá

poplatok za víkendovku - pri zaplatení zálohy do 7. júna – 60 eur; po 7. júni – 70 eur                                                                                                                                                                                                     deti do 12 rokov zdarma, mládež od 12 do 18 rokov polovičný poplatok. Ak prichádzate ako rodina, jeden člen má zľavu 20 eur
            Zálohu 25 eur posielajte, najlepšie do 7. júna, na číslo účtu SK97 8360 5207 0042 0513 6508 
            Financie by nemali byť prekážkou vašej účasti. V prípade potreby je možná individuálna dohoda.

ako sa k nám dostať - zo Zvolena cez Kráľovú pôjdete smer Sekier po žltej turistickej značke alebo podľa inštrukcií uvedených na stránkach     http://www.zajezka.sk/sk/content/mapa, ale keď sa dostanete na hrebeň nad Sekierom, nezídete dolu, ale budete pokračovať rovno po     hrebeni po vyjazdenej lesnej ceste ešte asi 10 min cez les. Vyjdete na lúke a keď sa obzriete doprava, uvidíte hlinené domy. To je Brána.

Ak pôjdete cez Zaježovú, znova pôjdete podľa inštrukcií na Sekier a tam sa spýtate. Zo Sekiera ste za 10 min na Bráne.
Začíname v piatok večer  a končíme v nedeľu na obed.

Prineste si teplé (a aj pracovné) oblečenie. Miesto, kde prebieha kurz, leží v 900 m n.m. a večer sa vie rýchlo ochladiť.        A ešte hudobné nástroje..    a tvorivého ducha.

prihlasovanie a ďalšie informácie 0908 169 029 alebo nabrane1@gmail.com

o lektorovi : Tomáš Bužek, nar. 1978, má dlhoročné skúsenosti s vedením workshopov prírodného staviteľstva na Slovensku i v zahraničí. Je jedným z priekopníkov stavania zo slamených balíkov a znovuoživenia tradície hlinených omietok na Slovensku. Svoj prvý dom zo slamených balíkov začal stavať v roku 2001. Odvtedy prešiel dlhým vývojom a získavaním skúseností v tejto oblasti. Okrem stavania z prírodných materiálov sa venuje záhradníctvu, včeláreniu, hudbe, masážam, technikám nenásilnej a medzidruhovej komunikácie, procesom tvorby spoločenstva, obradom. V súčasnosti žije spolu so svojou rodinou v malom spoločenstve v Zaježovej na Bráne.

o mieste konania:
Brána je čarovné miesto na jednom z hrebeňov pohoria Javorie, vo výške 900 mnm, s rozlohou takmer 5 ha. Žije tu malé spoločenstvo ľudí, ktorí sa venujú skúmaniu vedomého
bytia a vzťahov, obradom, iniciačným a harmonizačným rituálom, prírodnému staviteľstvu, permakultúre, bylinkárstvu, prírodnej medicíne, divokým jedlým rastlinám, remeslám, umeniu a spoznávaniu rôznych aspektov života na Zemi. Už v starých mapách bolo toto miesto označované ako "Na Bráne", príďte si sami zažiť, aké dvere vám môže otvoriť.

 

 

 

POZNÁMKA SPRÁVCOV STRÁNKY: Pokiaľ nie je v texte uvedené niečo iné, kontakt k prihlasovaniu a ďalším informáciam získate tak, že kliknete na meno organizátora vedľa obrázku k podujatiu.