OZ Na Bráne vás srdečne pozýva na kurz

 

Čaro prírodného staviteľstva

25. - 27. septembra 2015

s Tomášom Bužekom

 

Veľa ľudí, mužov i žien, v sebe nosí túžbu bývať v dome, ktorý je naladený na ich potreby. V takom, ktorý je bezpečný a zároveň podporujúci tvorivosť. Zaužívané stavebné postupy a materiály častokrát majú svoje tienisté stránky, ako sú napr. centralizovaná veľkovýroba zaťažujúca životné prostredie, veľké prepravné vzdialenosti, či obsah látok škodlivých pre človeka. Existujú však aj postupy a materiály, ktoré sú svojou povahou pomalšie, príjemnejšie, tvorivejšie a podporujúce prirodzený tok energie. Navyše sú často aj lacnejšie. Tvoria plnohodnotnú alternatívu k tzv. tvrdým stavebným postupom a materiálom.

Na tomto víkendovom kurze sa zameriame na prácu s hlinou, budeme mať dostatok času sa s ňou oboznámiť a ohmatať si ju. Počas trvania kurzu si ukážeme:
- aká hlina je vhodná na hlinené omietky a kde ju hľadať
- ako si pripraviť hrubú hlinenú omietku pre rôzne podklady (tehla, kameň, slama, drevo)
- ako si pripraviť jemné omietky
- ako sa omieta na slamené balíky

Popri tom sa porozprávame:
- o výbere vhodného pozemku
- ako sa dá postupovať pri navrhovaní obydlia, aby bolo obydlie funkčné aj energeticky vyvážené (modelovanie, základy posvätnej geometrie)
- o plánovaní rozpočtu na malý slamený dom
- ako sa dajú vyrobiť základy bez betónu
- ako sa využívajú slamené balíky na izoláciu, výhody a nevýhody rôznych spôsobov práce so slamenými balíkmi (samonosná stavba, výplň do rôznych druhov konštrukcií)
- kde je vhodné na stavbe použiť ovčiu vlnu, ako si ju pripraviť a ako sa s ňou pracuje
- o fotovoltaickom systéme, jeho výhodách i nevýhodách a praktických skúsenostiach s elektrinou „zo strechy“
- o zberaní a používaní dažďovej vody - ako funguje zelená strecha a ako sa zakladá, jej výhody a nevýhody
- plus kopec teórie aj praktických rád, chutné vegetariánske jedlo, ohník po večeroch,v prípade záujmu aj sauna

Ubytovanie vo vlastných stanoch, po dohode je možné zabezpečiť aj ubytovanie v Čerešňáku (komunitnom dome na Bráne), na Sekieri vzdialenom asi 10min pešo cez les alebo v krásnom novučkom típí na Bráne.

Deti a štvornohí priatelia sú vítaní

Strava bude vegetariánska, z časti bio z miestnych zdrojov, po dohode sme schopní zabezpečiť aj vegánske jedlá

Poplatok za víkendovku:
- pri zaplatení zálohy do 18. septembra – 60 eur;
- po 18. septembri – 70 eur
- deti do 12 rokov za dobrovoľný príspevok,
- mládež od 12 do 18 rokov polovičný poplatok
-ak prichádzate ako rodina, jeden člen má zľavu 20 eur

Zálohu 25 eur posielajte, najlepšie do 7. augusta, na číslo účtu 4205136508/8360.
Financie by nemali byť prekážkou vašej účasti. V prípade potreby je možná individuálna dohoda.

Ako sa k nám dostať - zo Zvolena cez Kráľovú pôjdete smer Sekier po žltej turistickej značke alebo podľa inštrukcií uvedených na stránkach http://www.zajezka.sk/sk/content/mapa, ale keď sa dostanete na hrebeň nad Sekierom, nezídete dolu, ale budete pokračovať rovno po hrebeni po vyjazdenej lesnej ceste ešte asi 10 min cez les. Vyjdete na lúke a keď sa obzriete doprava, uvidíte hlinené domy. To je Brána. Ak pôjdete cez Zaježovú, znova pôjdete podľa inštrukcií na Sekier a tam sa spýtate. Zo Sekiera ste za 10 min na Bráne.

Začíname v piatok večer a končíme v nedeľu na obed. Prineste si teplé (a aj pracovné) oblečenie a ak máte aj gumáky. Miesto, kde prebieha kurz, leží v 900 m n.m. a večer sa vie rýchlo ochladiť. A ešte hudobné nástroje.. a tvorivého ducha. prihlasovanie a ďalšie informácie 0908 169 029 alebo nabrane1@gmail.com

O lektorovi: Tomáš Bužek, nar. 1978, má dlhoročné skúsenosti s vedením workshopov prírodného staviteľstva na Slovensku i v zahraničí. Je jedným z priekopníkov stavania zo slamených balíkov a znovuoživenia tradície hlinených omietok na Slovensku. Svoj prvý dom zo slamených balíkov začal stavať v roku 2001. Odvtedy prešiel dlhým vývojom a získavaním skúseností v tejto oblasti. Okrem stavania z prírodných materiálov sa venuje záhradníctvu, hudbe, masážam, technikám nenásilnej a medzidruhovej komunikácie, procesom tvorby spoločenstva, obradom. V súčasnosti žije spolu so svojou rodinou v malom spoločenstve v blízkosti Zaježovej na Bráne.

O mieste konania: Brána je čarovné miesto na jednom z hrebeňov pohoria Javorie, vo výške 900 mnm, s rozlohou takmer 5 ha. Žije tu malé spoločenstvo ľudí, ktorí sa venujú prírodnému staviteľstvu, ovocinárstvu, permakultúre, remeslám, umeniu, osobnostnému rozvoju, budovaniu vedomých vzťahov a skúmaniu rôznych aspektov života na Zemi. Už v starých mapách bolo toto miesto označované ako "Na Bráne" a legendy (aj niektorí súčasníci) vravia, že je tu brána do iného sveta. Príďte sa presvedčiť, čo je na tom pravdy :-)

POZNÁMKA SPRÁVCOV STRÁNKY: Pokiaľ nie je v texte uvedené niečo iné, kontakt k prihlasovaniu a ďalším informáciam získate tak, že kliknete na meno organizátora vedľa obrázku k podujatiu.