Kontaktný formulár

Najčastejšie otázky...

Pokiaľ chcete stručné a jasné odpovede na najbežnejšie otázky týkajúce sa Zaježovej a Zaježky, kliknutím na príslušnú otázku zobrazíte našu odpoveď na ňu.

 

Na tunajších lazoch môžete stretnúť pestrú zmes ľudí - pôvodných obyvateľov, novusadlíkov, ktorí sú tu viac než 10 rokov, aj takých ktorí sa sem prisťahovali len nedávno, chalupári, ľudí v prenajatých domoch, hostí na rôznych kurzoch, či pobytoch, turistov... Navyše sa do miestneho diania zapájajú aj ľudia, ktorí nebývajú priamo v Zaježovej, ale na okolitých lazoch a susedných dedinách. To, ako sa kto angažuje v spoločenskom dianí, je od človeka k človeku rôzne. Sú tu väčšie, či menšie skupinky, tvoriace sa okolo každého spoločného projektu. Tie sa navzájom prelínajú. Časť obyvateľov, ktorí intenzívnejšie spolupracujú (je ich cca. 50) sa cíti byť súčasťou "komunity Zaježka". Podľa jednej z definícií je komunitou spoločenstvo ľudí, ktorí navzájom komunikujú a pracujú na dosahovaní spoločných cieľov. V tomto zmysle minimálne časť miestnych ľudí komunitou je. Ich cieľom je urobiť z tejto oblasti príjemné a inšpiratívne miesto na život. 
Máme veľa spoločných názorov, ale žiadne spoločné dogmy. Existujú určité zásady a pravidlá, avšak ibapre niektoré spoločné aktivity - napríklad spravovanie komunitného centra, organizovanie akcií, potravinová banka a pod. Sú tu silné osobnosti, ale nikto nie je guruom, ktorý by viedol ostatných. Ak by sa aj o to niekto snažil, nenájde tu správne miesto na sebarealizáciu. Väčšinu z nás sem priviedla túžba po slobode a nezávislosti. Náboženstvo a vierovyznanie je každého osobnou vecou, v tomto tu vládne úplná tolerancia. Raz za čas si spolu pofilozofujeme, ale nevedie to k jednotnému pohľadu na svet. A ani to väčšine z nás nevadí...
Zaježová nie je, vzhľadom na svoju polohu, oblasťou, kde sa ľahko dalo prežiť z poľnohospodárstva. V minulosti tu boli desiatky viacmenej sebestačných gazdovstiev, avšak ich údržba si vyžadovala nesmierne pracovné nasadenie a aj napriek tomu ich obyvatelia museli žiť veľmi skromne. To, že tu bol život ťažký viedlo k tomu, že väčšina ľudí odtiaľto odišla za ľahším životom v mestách. Niekoľko rodín novousadlíkov má malé farmy, ktoré produkujú zeleninu, mliečne výrobky a iné produkty, žiadna z nich však nie je potravinovo sebestačná. Väčšina ľudí sa uspokojuje s menšou záhradkou, sadom a prípadne nejakými zvieratami, avšak hlavný zdroj príjmov nemajú v poľnohospodárstve.
Žiadne z občianskych združení, ktoré tu pôsobia neposkytuje servis realitnej kancelárie - nesprostredkováva predaj domov, či pozemkov. Z času na čas sa objaví nejaká ponuka na predaj, ale my ich neevidujeme. Chceme vás však upozorniť, že niektoré z týchto ponúk sú veľmi nevýhodné - pár špekulantov sa snaží vyťažiť z mena Zaježky čo najviac (a to aj napriek tomu, že sú to ľudia, ktorí nijak neprispeli k jej rozvoju) a ponúka domy, či pozemky za prehnané ceny, alebo sľubuje možnosť výstavby tam kde nie je a pravdepodobne ani nebude.  Ak máte vážny záujem prisťahovať sa sem, odporúčame vám prísť sem viac krát na návštevu (napr. na nejaké podujatie, či pobyt), poobzerať sa tu a spoznať sa s miestnymi ľuďmi. V ďalšom kroku je dobré prenajať si dom (čo však tiež nie je vždy možné), vyskúšať si bývanie na lazoch, lepšie spoznať miestnych ľudí. Ak zistíte, že vám toto miesto sadlo, skôr či neskôr sa najaká pre vás vhodná ponuka objaví. Ľudia, ktorí takto postupovali, zvyčajne dom zohnali.
Je dôležité uvedomiť si rozdiel medzi Zaježovou, ako bývalou lazníckou obcou a Zaježkou, ako spoločenstvom spolupracujúcich susedov v Zaježovej a okolí. Obyvateľov Zaježovej je cca. 190. Väčšina z nich sú starousadlíci a veľká časť tu má bydlisko len formálne - žijú inde. Hranica našej "komunity" však presahuje hranice Zaježovej, časť novousadlíkov býva na lazoch patriacich pod Zvolen, Vígľašskú Hutu-Kalinku, či Pliešovce. V tomto širšom priestore môžme napočítať asi 120 dospelých a detí (rok 2015), ktorí sa sem prisťahovali alebo tu žijú v prenajatých priestoroch, zdieľajú sčasti podobné hodnoty a navzájom sa poznajú. Keď však do komunity zarátame iba ľudí, ktorí sú tu trvalo usadený a do spoločných aktivít sa zapájajú niekoľko krát do roka, nie je nás viac ako 50 (+30 detí).  Avšak pokiaľ naopak komunitu okolo Zaježky budeme chápať širšie a započítame do nej aj našich priateľov a ľudí, ktorí sa sem opakovane a roky vracajú, tých ktorí majú s nami veľa spoločného, ale nežijú tu, alebo aj starousadlíkov, s ktorými si dobre rozumieme a spolupracujeme, dospeli by sme k niekoľkonásobne vyššiemu číslu. Táto hranica  sa dá všelijako posúvať a môžme dlho špekulovať, koho kam počítať...

Koho kontaktovať

 

Zaježka je voľnou skupinou aktívnych ľudí v bývalej lazníckej obci Zaježová a jej okolí, ktorí spolupracujú a zapájajú sa do miestneho spoločenského diania. Ľudia, organizácie, záujmové zoskupenia alebo firmy sú väčšinou len neformálne prepojené spoločným prostredím, v ktorom pôsobia. Prosíme Vás preto, aby ste si pozorne vybrali, koho chcete kontaktovať.

Pokiaľ sa chcete prihlásiť na akciu v Zaježovej, kliknite na meno organizátora vedľa sprievodnej fotografie ku podujatiu. Otvoria sa vám príslušné kontaktné informácie. Ak tam organizátor nie je uvedený, kontakt by mal byť v sprievodnom texte k podujatiu.
Pokiaľ hľadáte ubytovanie, či inú službu pozrite si ponuku a dohodnite sa priamo s ubytovateľmi, alebo poskytovateľmi služieb.
Pokiaľ ste z médií, alebo z iného dôvodu hľadáte informácie o miestnom projekte, kontaktujte priamo zaň zodpovedné občianske združenie alebo iniciatívu. Kontakt na ne nájdete zvyčajne v popise projektu. Niektoré aktivity však nemajú koordinujúcu organizáciu, alebo človeka, pretože sú decentralizované, alebo už ukončené.
Použite kontaktný formulár. Ten slúži na všeobecné oslovenie obyvateľov Zaježovej. Email príde do diskusnej skupiny, do ktorej majú prístup tu zaregistrovaní miestni ľudia.

O nás

Táto stránka vznikla a je prevádzkovaná vďaka podpore tu pôsobiacich občianskych združení a časti miestnych obyvateľov, ktorí sa cítia byť súčasťou komunity Zaježka. Komunita Zaježka je neformálnou skupinou aktívnych ľudí zo Zaježovej a blízkeho okolia, ktorí spolupracujú a zapájajú sa do miestneho spoločenského diania.

NOVINKY ZO ZAJEŽKY EMAILOM

Pokiaľ Vás stránka Zaježky zaujala a chcete mať prehľad o novinkách na nej, prihláste sa k odberu správ z nej vpísaním Vašej emailovej adresy do kolónky nižšie. Približne raz mesačne dostanete súhrn informácií o nových článkoch, podujatiach, ponukách a ďalších novinkách.

Prihlásenie