Languages

Brána

Brána's picture
Contact Person: 
Tomáš Bužek
Web stránka: 
www.brana.info

Na Bráne je priestor, kde skúmame Život. Hľadáme spôsoby otvorenej komunikácie so všetkými bytosťami, hľadáme cesty k pravdivosti v dôvere a odovzdaní sa prúdu Života, cesty k dvíhaniu vedomia, k synergii. Okrem iného sa venujeme budovaniu spoločenstva, prírodnému staviteľstvu, záhradám, umeniu, intuitívnej pedagogike a iným formám neformálneho vzdelávania...

Súvisiace aktivity

 

Súvisiaci obsah

13. 12. 2014, Gallery, Mirec Kašiak

Strawbale houses in Zaježová

Zaježová is (not-only) nationwide know for its concentration strawbale buildings. First small strawbale house in Slovakia (as far as we know) was built here in 2002. Also first legaly fully approved strawbale houses in Slovakia are standing here. Many people are visiting this place to find inspiration and information about natural building. Local NGO has created a movie "Strawbale House" about group of international volunteers building a house in one month.  Excursions and workshops are organized here several times a year. But straw was used here also in the past - as roof cover.

About us

This page was created and is maintained thanks to support from local NGOs and part of local inhabitants who belong to Zaježka Community. Zaježka Community is informal group of local active people, who cooperate and participate on social life in Zaježová.

ZAJEŽKA NEWSLETTER

Pokiaľ Vás stránka Zaježky zaujala a chcete mať prehľad o novinkách na nej, prihláste sa k odberu správ z nej vpísaním Vašej emailovej adresy do kolónky nižšie. Približne raz mesačne dostanete súhrn informácií o nových článkoch, podujatiach, ponukách a ďalších novinkách.