Languages

Education and personal development

Letná slavnost na Sekierskych lúkach

Event

Kurz I. stupňa v prírode čchi kung-u čung juan ( ZYQ ) - Zaježová

Úvodný I.stupeň čchi kung-u čung juan ( ZYQ ),

Termín udalosti: 
17.7. 2020 (20:00) to 19.7. 2020 (14:00)
Read More
       

Activity

Educational Centre Zaježová

The former farm building in the part of Zaježová called Polomy has been serving as a base for educational activities since 1991. It is being rented by the local civic associations, as well as NGOs and individuals to host various events – seminars, environmental education for schools, dance workshops and retreats.

Read More
          

Activity

Zajezka Community

New inhabitants of Zajezova valley and places in its close neighbourhood have brought new life into dying out small village. People join efforts to improve quality of life here, to prevent problems, which caused depolpulation in second half of 20th century. They organize common work on public projects (bus stop reparation, waste collection, tree planting, playground making etc.), informal parties and bigger seasonal celebrations, common holidays and weekend trips of families, local activism (nature protection, waste issues,...) and so on.

Read More

Video

10 rokov Zaježovskej školy

V septembri 2018 oslávila Zaježovská škola 10. výročie od založenia. Pri tejto príležitosti sa uskutočnila príjemná záhradná slávnosť, na ktorej sa okrem iného premietlo aj video opisujúce fotkami a krátkymi filmovými zábermi nielen jej krátku históriu, ale najmä ducha komunitnej školy. Video je už zverejnené aj na Youtube, tak si ho môžete pozrieť aj vy. https://www.youtube.com/watch?v=8WIl4DHhmHk

Read More

Event

Joga kurz s Jurekom Jaguckim

Ásany, pranajáma, zenové meditácie, zažitie vnútorného ticha.

Termín udalosti: 
17.8. 2018 (17:00) to 23.8. 2018 (12:00)
Read More
         

Event

Letná slávnosť na sekierskych lúkach 2018

Pozývame Vás na ďalší ročník zaježovskej Letnej slávnosti na sekierskych lúkach. Bude v podobnom duchu ako predchádzajúce roky, takže tí, ktorí tu už boli, vedia, na čo sa môžu tešiť. Podrobný program nájdete v prílohe

Termín udalosti: 
22.6. 2018 (16:00) to 24.6. 2018 (13:00)
Read More

Event

Zoznamka na sekierskych lúkach 15.-17.jún 2018 --- Žiaľ pre malý počet účastníkov je akcia zrušená

Nádherné miesto sekierkych lúk nám poskytne bezpečný priestor pre vzájomné stretnutia. Radosť, zábavu a zoznámenia môžeme nájsť v uvoľnených hrách, tancoch a spoločných aktivitách. Tento víkend nám ponúkne urobiť jeden z krokov priblížiť sa jeden k druhému.

Termín udalosti: 
15.6. 2018 (17:00) to 17.6. 2018 (13:00)
Read More

Event

Zhong Yuan Qi Gong in nature

Not many people know what Qigong can all be about. We invite you to learn, experience and practice this thousands of years old form of moving meditation. From friday do sunday you will have about 15 hours of basic training of the Art of inner transformation - Zhong Yuan Qi Gong (ZYQ)

Termín udalosti: 
4.8. 2017 (18:00) to 6.8. 2017 (13:00)
Read More
  

News

European Voluntary Service: Educational Permaculture Farming

If you are 18 till 30 years old and resident of EU, you have the opportunity to participate in a unique learning experience!

Read More

Pages

About us

This page was created and is maintained thanks to support from local NGOs and part of local inhabitants who belong to Zaježka Community. Zaježka Community is informal group of local active people, who cooperate and participate on social life in Zaježová.

ZAJEŽKA NEWSLETTER

Pokiaľ Vás stránka Zaježky zaujala a chcete mať prehľad o novinkách na nej, prihláste sa k odberu správ z nej vpísaním Vašej emailovej adresy do kolónky nižšie. Približne raz mesačne dostanete súhrn informácií o nových článkoch, podujatiach, ponukách a ďalších novinkách.